Zespół skoczni narciarskich w Zakopanem

 

Zespół skoczni narciarskich w Zakopanem

Zakopane jest zimową stolicą Polski i kolebką skoków narciarskich w naszym kraju. Początki tej dyscypliny na Podhalu przypadają na lata poprzedzające I wojnę światową.

Miejscem, gdzie skoki po raz pierwszy pojawiły się na ziemiach polskich był Lwów, ale szybko trafiły one także pod Tatry. Pierwsze zakopiańskie zawody rozegrano w 1910 roku na Kalatówkach, a dziesięć lat później odbyły się pierwsze oficjalne Mistrzostwa Polski na skoczni na Antałówce, wybudowanej jedynie ze śniegu. Zwycięzcą został Leszek Pawłowski. Szybko jednak znaleziono inne miejsce do uprawiania tej dyscypliny.

Skocznia w Jaworzynce
Pierwszą prawdziwą i trwałą skocznią w Zakopanem, był obiekt wybudowany w dolinie Jaworzynki w 1921 roku według projektu Aleksandra Schielego. Inauguracyjne zawody (II Mistrzostwa Polski) wygrał Aleksander Rozmus. W tamtym okresie skakano również w Worochcie i Sławsku, miejscowościach znajdujących się w województwie stanisławowskim w zachodniej Ukrainie, ale to Zakopane stawało się szybko głównym ośrodkiem narciarskim w Polsce. Skocznia w Jaworzynce w niedługim czasie zaczęła odstawać wielkością od podobnych obiektów na świecie, postanowiono więc szybko wybudować nową i umożliwić tym samym zawodnikom osiąganie większych odległości (ponad 60 metrów). Jaworzynka istniała do 1930 roku, ale od blisko pięciu lat słabło jej znaczenie na rzecz nowej, większej skoczni. Ostatnim rekordzistą starego obiektu był Frantisek Wende z Czechosłowacji, który osiągnął odległość 36 metrów.

Wielka Krokiew
W 1925 roku rozpoczął się nowy etap historii, trwający do dziś. Właśnie wtedy wybudowano większą niż w Jaworzynce skocznię, której projektantem był Karol Stryjeński. Zlokalizowano ją na północnym zboczu Krokwi (1378 m.n.p.m.), od której wzięła się również nazwa nowego obiektu – Wielka Krokiew. W inauguracyjnym konkursie najdalej skoczył Stanisław Gąsienica-Sieczka, dolatując tylko do 36. metra. Później rekord był wielokrotnie pobijany, a odległości zwiększały się coraz bardziej, wraz kolejnymi przebudowami skoczni. Obecnie rekord należy do Szwajcara Simona Ammanna i wynosi 140,5 metra. Osiągnięcie takiego wyniku możliwe było dzięki generalnemu remontowi skoczni w 2000 roku, kiedy zmieniono jej profil i zwiększono długość, ustanawiając punkt konstrukcyjny na 120. metrze.
To właśnie Wielka Krokiew była miejscem, gdzie rozwijały się kariery najlepszych polskich skoczków narciarskich. Była ona świadkiem wielu sukcesów Stanisława Marusarza, Bronisława Czecha, Stanisława Bobaka, Piotra Fijasa czy w ostatnich latach Adama Małysza i Kamila Stocha. Ostatnich trzech wygrywało na Wielkiej Krokwi zawody Pucharu Świata, rozgrywanego w Zakopanem – z niewielkimi przerwami – od 1980 roku. Pierwszym zwycięzcą został Fijas, jednak na kolejne zwycięstwo Polaka kibice musieli czekać aż 22 lata. W 2002 roku okres dominacji obcokrajowców przerwał Małysz.
Zakopane gościło na swoim najważniejszym obiekcie również Mistrzostwa Świata. Do tej pory rozegrano je trzykrotnie, jednak już wiele lat temu – w 1929, 1939 i 1962 roku. Podczas tych ostatnich padł rekord frekwencji – na trybunach znalazło się 120 tysięcy widzów, co nie zostanie zapewne pobite już nigdy, ze względu na obecne ograniczenie wejściówek do ok. 25 tysięcy.

Zespół skoczni narciarskich w Zakopanem

Kompleks skoczni
Budowa Wielkiej Krokwi i jej kolejne modernizacje nie były końcem rozwoju skoków narciarskich w Zakopanem. W 1950 roku w pobliżu powstało kilka mniejszych obiektów, służących przede wszystkim do treningów i rozgrywania zawodów juniorskich. Tak jak Wielka Krokiew nosi imię wybitnego Stanisława Marusarza (do 1989 była to skocznia im. jej twórcy, Karola Stryjeńskiego), tak Średnia Krokiew nazwana została w 2008 roku imieniem innego zasłużonego zawodnika – Bronisława Czecha. To właśnie na niej rozegrano pierwszy konkurs Pucharu Świata w Polsce w 1980 roku (dopiero następnego dnia skakano na dużej skoczni), a zwycięzcą został Stanisław Bobak. Były to do tej pory jedyne zawody cyklu rozegrane na tym obiekcie. Poza tym, obok powstały jeszcze trzy mniejsze skocznie - Mała Krokiew, Malutka Krokiew i Maleńka Krokiew - z czego dwie istnieją obecnie, a jedna (Malutka Krokiew) rozebrana została w 2004 roku. Najnowszą skocznią, wybudowaną w tym samym roku pomiędzy Wielką Krokwią, a pozostałymi jest tzw. Adaś, najmniejszy ze wszystkich zakopiańskich obiektów.
Służy on początkującym zawodnikom, którzy kiedyś być może będą kolejnymi współtwórcami historii skoków w Zakopanem.