Kaplica w Jaszczurówce

 

Kaplica w Jaszczurówce

Dojście z naszego domu to około 2 km, czyli spacer zajmuje około 20-25 minut. Udajemy się ulicą Karłowicza w stronę skrzyżowania z ulicą Balcera i Drogą do Olczy (300 metrów w kierunku Północno wschodnim), następnie skręcamy w prawo w ulicą Balzera i po około 1500 metrów po lewej stronie.znajdujemy Kościółek.

Msze św: 10:00, 17:00

Kaplica Najświętszego Serca Jezusa, jest kościołem filialnym parafii na Cyrhli. Świątynię zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza rozpoczęto budować w roku 1904, a skończono w 1907.

Początkowo należała do parafii Poronin, ale w praktyce opiekę nad nią sprawowali głównie księża wypoczywający w Tatrach. W latach 1948 - 1955 opiekowali się kaplicą księża marianie i salezjanie oraz kapelan sióstr urszulanek z Borów. W 1955 r. krakowska Kuria Metropolitalna powierzyła kaplicę misjonarzom z Olczy. Od 1983 r. pieczę nad nią mają księża marianie z Toporowej Cyrhli. Formalnym właścicielem obiektu jest Tatrzański Park Narodowy.

Kaplica jest typowym przykładem stylu zakopiańskiego. Świątynia o konstrukcji zrębowej opiera się na wysokiej, kamiennej podmurówce. Z przodu posiada arkadowe podcienie. Na dachu krytym gontem umieszczono niewielką wieżyczkę, mieszczącą dzwon. Wnętrze składa się z prostokątnie zamkniętego prezbiterium oraz jednej nawy. Drewniany ołtarz główny przypomina góralską chatę. Wnętrze zdobią witraże projektowane przez S. Witkiewicza przedstawiające M.B. Częstochowską i Ostrobramską oraz herby Polski i Litwy. Ołtarze boczne, również wykonane z drewna pochodzą z lat 50. XX wieku.

W latach 1963 i 1971 częściowo wyremontowano podcienie, a w roku 1975 - naprawiono schody i wymieniono część pokrycia dachu. Po decyzji ówczesnego wojewódzkiego konserwatora zabytków z Nowego Sącza w 1977r. rozpoczął się pierwszy większy remont kaplicy, który trwał do 1981r. Objął on szereg prac od wzmocnienia popękanej podmurówki po remont wieżyczki i wzmocnienie mocowania żelaznych krzyży na dachu. Wymieniono zagrzybione fragmenty ścian i słupów galerii. Wydzielono dodatkowe pomieszczenie nad zakrystią, wstawiono kute żelazne kraty w arkadach kamiennej podmurówki, oczyszczono elewacje i zamontowano instalację odgromową. W 1984r. studenci architektury Politechniki Krakowskiej wykonali inwentaryzację kaplicy, a w 1995r. TPN sfinansował założenie alarmowej instalacji przeciwpożarowej. W 2003r. zainstalowano ogrzewanie promiennikowe. Kaplica znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.