Dolina Chochołowska

przez Stanisław
Odsłony: 1890

 

Dolina Chochołowska

Największą i najdłuższą doliną w polskich górach, znajdującą się w Tatrach Zachodnich, jest Dolina Chochołowska, idealne miejsce na spacer, czy też wycieczkę rowerową.

Przyroda
Wąwóz, którym biegnie dolina, zwęża się w dwóch miejscach, nazywanych bramami. Są to Niżnia Brama Chochołowska i Wyżnia Brama Chochołowska. Dolina dzieli się w górnej części na Dolinę Chochołowską Wyżnią, Dolinę Starorobociańską i Dolinę Jarząbczą. Liczne są również mniejsze odgałęzienia, takie jak Mała Sucha Dolina, Wielka Sucha Dolina, Dolina Ruciańska i inne. W Dolinie znajdują się też jaskinie, np. największa z nich Szczelina Chochołowska. Nie są one jednak udostępnione do zwiedzania. Spacerując po szlaku dostrzec można turnie górujące nad Doliną – Mnichy Chochołowskie i Siwiańskie Turnie. Z roślin rosnących w Tatrach znaleźć można tam wrzosy, krokusy, goryczki i kosodrzewinę, a także rzadko występujące w górach: ostrożeń głowacz, storzan bezlistny, zarzyczkę górską i turzycę skąpokwiatową.

   

Historia
Dolina, której nazwa wzięła się od leżącej nieopodal wsi Chochołów (znajduje się ona jednak w administracyjnych granicach Witowa) słynęła z wypasu owiec i bydła. Pasterstwo w latach trzydziestych XX wieku rozwinięte było na wielką skalę, wypasano tam wówczas około 4000 owiec, wiele było tam szałasów i bacówek. Dziś pasterstwo w Dolinie istnieje nadal, prowadzona jest tam także gospodarka leśna i wycinka drzew – Tatrzański Park Narodowy nadzoruje prowadzoną tam działalność, Dolina należy jednak do Wspólnoty Leśnej Ośmiu Wsi, mimo iż leży ona w obrębie terenów parkowych.
Od XVI wieku w dolinie zajmowano się górnictwem i hutnictwem. Trwało to aż do połowy wieku XIX. Wydobywano tam rudy żelaza, które zwożono do Kuźnic Drogą pod Reglami do tamtejszej huty.
Jak wszystkie inne znane na Podhalu miejsca, Dolina Chochołowska przez turystów „odkryta” została w XIX wieku. Miało to związek z rosnącą popularnością Zakopanego i coraz większą liczbą zjeżdżających pod Giewont kuracjuszy i miłośników Tatr.
Rozsławienie Doliny Chochołowskiej zawdzięczamy jednak przede wszystkim narciarzom i taternikom w latach poprzedzających I wojnę światową. Założone przez nich Towarzystwo Tatrzańskie stało za budową schroniska na Starorobociańskiej Równi w Dolinie. Natomiast duże schronisko postawione zostało w latach 1930-1932 przez Warszawski Klub Narciarski na Polanie Chochołowskiej.
II wojna światowa to okres działalności partyzanckiej w Tatrach i na Podhalu – również w Dolinie Chochołowskiej. W 1942 roku przechodził tam szkolenie oddział Armii Krajowej „Smrek”. W styczniu 1945 roku Niemcy w ramach walki z partyzantami spalili okoliczne schroniska i szałasy, w dolinie rozstrzeliwali również swoich więźniów. Podczas okupacji ucierpiały także okoliczne lasy, które wycinano dla zakładu drzewnego Luftwaffe w Czarnym Dunajcu. Przed wojną – latem 1939 roku – szkoleni byli tam przez sztab generalny Wojska Polskiego przyszli dywersanci.
Po II wojnie światowej wybudowano nowe schronisko na Polanie Chochołowskiej. Budowa przypadła na lata 1951-1953, a schronisko stało się jedną z najważniejszych baz wypadowych w góry w tej części Tatr.
Wielokrotnie w Dolinie Chochołowskiej bywał Karol Wojtyła, a w czerwcu 1983 roku, jako papież, spotkał się w schronisku na Polanie Chochołowskiej z Lechem Wałęsą i jego rodziną. Dolina Chochołowska pojawiała się również na ekranach telewizorów i w kinie. Nakręcono tam scenę z kuligu znaną z filmu „Potop”, oraz sceny do jednego z odcinków „Janosika”.

Turystyka
Po wyruszeniu z Zakopanego, pierwszym z przystanków jest Siwa Polana, skąd dalej ruszyć można już tylko pieszo, rowerem, specjalną kolejką turystyczną jadącą do Polany Huciska, lub bryczką do Polany Chochołowskiej.
Z Doliny Chochołowskiej – poza bezpośrednim przejściem przez nią - zboczyć można na inne szlaki tatrzańskie, m.in. do Doliny Kościeliskiej, na Trzydniowiański Wierch, na Grzesia, oraz na grzbiet między Rakoniem i Wołowcem.
Jest to z pewnością miejsce niezwykle urokliwe i warte zobaczenia, zarówno latem, jak i zimą.