Morskie Oko

przez Stanisław
Odsłony: 1759

 


Morskie Oko


Największe jezioro w Tatrach, obiekt sporów międzynarodowych i natchnienie dla poetów – Morskie Oko.

Morskie Oko, położone w Dolinie Rybiego Potoku, w turystyce obecne jest od 1874 roku, kiedy to wybudowano nad jeziorem pierwsze schronisko. Od początku cieszyło się ono dużą popularnością, spłonęło jednak 24 lata później. Rozpoczęcie drugiej budowy nastąpiło w 1907 roku, a do tego czasu miejscem, gdzie nocować mogli turyści, była stara wozownia. Wybudowane wtedy schronisko działa do dzisiaj, a w czasie II wojny światowej przebywał tam oddział niemieckiej straży granicznej. Po wojnie prowadzeniem schroniska zajęła się rodzina Łapińskich. Tereny wokół Morskiego Oka bogate są w liczne, rzadkie okazy roślin. Są to chociażby jastrzębiec włosisty, tojad kosmaty i bylica skalna. Rosną tam również limby i kosodrzewina.

Morskie Oko w historii pojawiło się po raz pierwszy na przełomie XVI i XVII wieku. Wzmianki o nim pochodzą już z 1575 roku, natomiast w 1637 roku król Władysław IV nadał prawo użytkowania pastwisk przy jeziorze Władysławowi Nowobilskiemu. W 1824 Morskie Oko stało się wraz z dobrami zakopiańskimi własnością Emanuela Homolacsa, kolejnym właścicielem – od roku 1889 – był hrabia Władysław Zamoyski.

Właśnie w czasach Władysława Zamoyskiego doszło do słynnego sporu o tereny na których znajdowało się m.in. Morskie Oko. Prawo do tej części Tatr rościła sobie zarówno polska Galicja, jak i Węgry w osobie księcia Christiana Hohenloe, właściciela przygranicznych terytoriów po węgierskiej stronie. Spór, ciągnący się przez wiele lat, rozstrzygnięty został na korzyść polską wyrokiem sądu w Grazu, w roku 1902. Wielką rolę odegrał wtedy Oswald Balzer, historyk prawa i ustroju polskiego, z pochodzenia Austriak. Balzer, który reprezentował przed sądem interesy hrabiego, wywalczył kształt granicy zgodny z polskimi oczekiwaniami, obowiązujący do dzisiaj. Obecnie jest on patronem I Liceum Ogólnokształcącego w Zakopanem.

Morskie Oko było również inspiracją dla wielu poetów związanych z Zakopanem i Podhalem, m.in. Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Wincentego Pola, Adama Asnyka i Jana Kasprowicza. Obecne było też w twórczości malarzy, np. Walerego Eliasza-Radzikowskiego i Leona Wyczółkowskiego.
Adam Asnyk pisał o Morskim Oku:
Ponad płaszczami borów, ściśnięte zaporą
Ścian olbrzymich, co w koło ze sobą się zwarły,
Ciemne wody rozlewa posępne jezioro,
Odzwierciedlając w łonie głazów świat zamarły.

Z Morskiego Oka odchodzą liczne szlaki turystyczne w inne, równie piękne miejsca. Wspiąć można się stamtąd na najwyższy polski szczyt – Rysy, zatrzymując się po drodze i podziwiając Czarny Staw. Do wyboru pozostają również szlaki prowadzące na Mięguszowiecką Przełęcz, Szpiglasowy Wierch przez Szpiglasową Przełęcz oraz do Dolinki pod Mnichem. Stamtąd blisko jest do tzw. Wrót Chałubińskiego, skąd rozciąga się widok na niezwykle urokliwą Dolinę Piarżystą na Słowacji. W pobliżu Morskiego Oka znajduje się także szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Można też wybrać się na spacer dookoła samego jeziora.