Rusinowa Polana

przez Stanisław
Odsłony: 1495

 

Rusinowa Polana

 Wspaniałą, niemęczącą wycieczką w Tatry będzie zapewne wyprawa na Polanę Rusinową. Jadąc od naszego Pensjonatu w kierunku Morskiego Oka należy zatrzymać się na Zazadniej, skąd prowadzi szlak do kaplicy Matki Boskiej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr. Szlak wiedzie najpierw doliną, w pobliżu kaplicy jest nieco bardziej stromy. Drewnianą kaplicę zbudowano na pamiątkę objawienia się Matki Boskiej góralskiej dziewczynce w 1860 r. W kaplicy odprawiane są Msze św., w których licznie uczestniczą górale, mieszkańcy Zakopanego i okolicznych miejscowości oraz turyści. Po nabożeństwach ich uczestniczy mogą liczyć na kubek gorącej herbaty. Idąc dalej szlak jest początkowo stromy, później przechodzi w łagodną ścieżkę prowadzącą do pięknej rozległej polany, po 15 minutach marszu rozpościera się piękny widok na Tatry Bielskie i Wysokie, począwszy od Hawrania (2152 m n.p.m.) poprzez Gerlach (2655), po Rysy (2503).

  Latem prowadzony jest na Polanie Rusinowej kulturowy wypas owiec. W szałasie można zaopatrzyć się w wyroby z owczego mleka: bunc, oscypki czy żyntycę.

Na polanie Rusinowej krzyżuje się kilka szlaków. Stąd można dojść do Doliny Pięciu Stawów Polskich, do Doliny Roztoki, do Doliny Rybiego Potoku i Morskiego Oka.

Bardzo przyjemnym spacerem jest wyprawa na Gęsią Szyję (1489 m n.p.m.). początkowo ścieżka na nią wiodąca jest dość stroma, ale piękne widoki towarzyszące wędrówce wynagradzają cały poniesiony trud. Towarzyszy nam cały czas piękna panorama Tatr. Z Gęsiej Szyi można wrócić tą samą drogą z powrotem na Rusinową Polanę, można też przez Przysłup Waksmundzki i Dolinę Pańszczycy dotrzeć do Doliny Gąsienicowej i na Halę Gąsienicową. Na wycieczkę na Rusinową Polanę można wybrać się o każdej porze roku, szlak dostępny jest także zimą. Tatry w zimowej, wiosennej, letniej czy też jesiennej odsłonie są niezmiennie piękne, fascynujące i pełne uroku.